Ulje noćurka koristi se oralnim putem u tretmanima sniženja razine kolesterola, dijabetesa svih oblika, tradicionalno se upotrebljava u slučaju hiperaktivnosti kod djece, multiple skleroze, aterosklerotičnih promjena, u poboljšanju funkcije mozga, želučanih tegoba, dobro djeluje na ženski organizam, prvenstveno kod neugodnih simptoma koji se javljaju prije menstruacije, pomaže ženama u menopauzi kada se koristi kao prirodna terapija (zamjena za hormonalnu). Također pomaže u kroničnim upalnim bolestima i kožnim tegobama poput psorijaze, raznih ekcema i neurodermitisa gdje uzimanje noćurka može pomoći i popraviti stanje kože ako postoji nedostatak linolenske kiseline. To ga čini izvanrednim dodatkom prehrani! Djelotvornost noćurka pri liječenju neurodermitisa istražena je u čak 13 kliničkih studija.
Više: ulje noćurka
U doba opće svađe komplementarne i moderne medicine mudrost i iskustvo integrativne medicine nas uči kako u slučaju atopijskog dermatitisa možemo dobro pomoći kombinacijom i moderne farmakoterapije i modernih saznanja u komplementernoj medicini. Nisu bolesti tu bez razloga. Najbolnije i najteže od svih pitanja uvijek leži u tome što nam bolest na psihosomatskom nivou želi reći. Dotaknut ćemo i ovaj problem upravo nam atopijski dermatitis može pomoći da još malo promislimo o sebi.
Više: atopijski dermatitis
Biljna i eterična ulja prolaze kroz slojeve kože, njeguju je i hrane. Njihove spojeve koža prepoznaje i ugrađuje ih u svoje stanice, gdje uspostavljaju ravnotežu staničnih funkcija i potiču međustaničnu izmjenu tvari...
Više: AROMAKOZMETIKA
Pod imenom “lavanda”, kriju se brojne biljke. U biti, postoji cijeli rod lavandi (latinski: Lavandula) kojem pripada četrdesetak različitih vrsta, brojnih križanaca te uzgojenih klonova lavandi. Premda možda pomišljate da takva činjenica zanima isključivo botaničare čiji je posao klasifikacija biljaka, imajte na umu kako razne vrste, te njihova eterična ulja, imaju sasvim različito djelovanje, a neke lavande su poznate i po neželjenim, toksičnim učincima na organizam.
Više: LAVANDA ILI LAVANDE
Bušin (Cistus ladanifer) maleni je grm s velikim bijelim cvjetovima koji nalikuju na čašicu. Biljka daje oleorezinu iz listova pod nazivom labdanum i eterično ulje koje se dobiva destilacijom listova i grančica. Ulje se koristi u aromaterapijskim tretmanima, ali je vrlo značajna i njegova uloga u parfemskoj industriji.
Korištenje labdanuma bilo je vrlo rašireno kod starih civilizacija – antički grčki liječnik Hipokrat preporučavao je “miru” (odnosno mješavinu mire i labdanuma) za čireve, a Rimljani su koristili labdanum za crijevne gliste, kao i za prehladu i kašalj. Tradicionalno se koristio za menstrualne, dišne i probavne tegobe, te za reumatizam.
Način dobivanja bio je vrlo neuobičajan, a s današnjeg gledišta i vrlo zabavan. Smola s grma bušina se lijepila na krzno ovaca i koza koje su tamo pasle. Krzno se nakon paše češljalo i tako se sakupljao dragocjeni labdanum, koji se tada prodavao putujućim trgovcima. Lažne brade koji su nosili egipatski faraoni tijekom važnih ceremonija su ustvari bile krzno ovaca natopljene labdanumom. Kasnije se sakupljao pomoću dugačkih štapova na kojima su bile kožnate ili platnene trake ( ladanesterion) koje su “češljale” grmove bušina i tako prikupljale smolu.
U Japanu se labdanum koristio u mirisnim Neriko mješavinama koje su palili za vrijeme ceremonije ispijanja čaja. Ova tradicija se još uvijek prakticira.
Bušin se koristio u starom Egiptu i Rimu za izradu mnogih parfema, a i danas ga parfemska industrija koristi za mirise u kojima prevladavaju orijentalne note. Mirisom podsjeća na ambru, sastojak iz crijeva kitova ulješura koji se koristio kao sastavni dio parfema. Odlično se miješa s pačulijem, čempresom, arapskim tamjanovcem, i sličnim uljima “orijentalnog” mirisa.
Eterično ulje bušina djeluje umirujuće i potiče rad parasimpatikusa. Koristi se kod nesanice i straha, pogotovo ako su oni povezani. Umanjuje šok kod traumatičnih doživljaja, te smiruje stres.
Eterično ulje bušina djeluje antivirusno i protuupalno, te se koristi kod virusnih infekcija (pogotovo kod dječjih bolesti poput ospica i vodenih kozica), autoimunih bolesti poput multiple skleroze i reumatoidnog artritisa, zatim kod upale živaca i upale arterija.
Djeluje kao neurotonik i imunoregulator.
Jedno od je najučinkovitijih ulja za zaustavljanje krvarenja. Prema nekim izvorima, dr. Pénoël je s velikim uspjehom zaustavljao unutarnje krvarenja pomoću bušina.
Bušin se obično povezuje s njegom zrele kože s borama. Zaista, kreme ili uljne mješavine koje sadrže bušin djeluju na “zatezanje” kože, te nakon nekon vremena korištenja mogu umanjiti postojeće bore i spriječiti nastajanje novih. Istovremeno, bušin snažno potiče stvaranje vlage u koži, pa se koristi i za vrlo suhu, dehidriranu kožu.
Mješavina za vrlo suhu kožu s borama
15ml biljno ulje plod divlje ruže
15ml biljno ulje argan
(opcija: po 10ml ploda divlje ruže i argana, uz dodatak 10ml biljnog ulja makadamije, koja hrani suhu kožu, ali i povećava upojnost cjelokupne mješavine)
9 kapi eterično ulje bušin
9 kapi eterično ulje arapski tamjanovac
Mješavina za miješanu kožu s borama
15ml biljno ulje lješnjak
15ml biljno ulje marelica
9 kapi eterično ulje bušin
9 kapi eterično ulje ružmarin verbenon
Mješavina za osjetljivu kožu (sklonu upalama) s borama
30ml macerat nevena u bademu
(opcija: 5ml biljno ulje noćurak + 25ml macerat nevena)
6 kapi eterično ulje bušin
7 kapi eterično ulje sjeme mrkve
2 kapi eterično ulje rimska kamilica
Zbog svog svojstva vrlo brzog zaustavljanja krvarenja bušin je ulje izbora za njegu kože nakon brijanja. Istovremeno, zahvaljujući svojem “muškom” mirisu daje idealne tzv. “after-shave” pripravke. Bilo da koristite biljno ulje s dodatkom eteričnog ulja bušina, gelove, kreme ili jednostavno samo hidrolat bušina, ranice od brijanja će trenutačno prestati krvariti, a protuupalno i antiseptičko djelovanje će spriječiti bilo kakve iritacije kože.
Na veće rane se nikako ne smije stavljati eterično ulje (čisto ili razrijeđeno u biljnom ulju), nego se naspreja hidrolat bušina kako bi se zaustavilo krvarenje.
Bušin također i zaustavlja znojenje , pa se uz dodatna eterična ulja (ljekovita kadulja, palmarosa) radi krema koja se nanosi na kožu u slučaju tog problema. U istu svrhu se može koristiti i hidrolat bušina, koji će imati blaže djelovanje.
Lokalna terapija akna rosacee (kronične kožne bolesti koja bez obzira na naziv nema neke prevelike veze s aknama) se uglavnom bazira na protuupalnom djelovanju, te se dermalno koristi mješavina koja povezuje regenerativna, protuupalna i umirujuća eterična ulja.
Mješavina za akne rosacee
30ml macerat nevena u bademu
(Opcija: 5ml biljno ulje plod divlje ruže + 5ml biljno ulje noćurak + 20ml macerat nevena u bademu)
5 kapi eterično ulje bušin
5 kapi eterično ulje njemačka kamilica
5 kapi eterično ulje rimska kamilica
9 kapi eterično ulje sjeme mrkve
Uz lokalnu terapiju, uvijek mora biti i terapija “iznutra”, koja podrazumijeva čišćenje jetre, te oralno uzimanje biljnog ulja noćurka.
Adstringentna i protuupalna svojstva čine bušin dobrodošlim sastojkom u mješavinama za proširene i upaljene vene , te za hemoroide . U slučaju hemoroida, bušin će i zaustavljati eventualna sitna krvarenja.
Isto tako, zbog učinka zatezanja kože, bušin se može dodati i u recepturama za strije ili opuštenu kožu.
Mješavina za strije (kurativno)
15ml biljno ulje plod divlje ruže
10ml biljno ulje lješnjak
10ml macerat centele u bademu
20 kapi eterično ulje ružmarin verbenon
20 kapi eterično ulje španjolska lavanda
10 kapi eterično ulje bušin
Mješavina se nanosi 2-3 puta na dan u tankom sloju na zahvaćeno područje.
Oprez! koncentracija eteričnih ulja ulja je vrlo visoka, pa je potrebno prvo napraviti test na malom području kože da se vidi da li ste preosjetljivi na ovu mješavinu. Ova mješavina nije primjerena za trudnice i dojilje!
Mješavina za opuštenu kožu
30ml biljno ulje lješnjak
30 kapi eterično ulje bušin
(eventualni dodatak + 10 kapi eterično ulje sjeme mrkve)
Nanositi mješavinu 2-3 puta na dan u tankom sloju.
Važno: eterično ulje bušina treba koristiti uz veliki oprez tijekom trudnoće! Savjetujte se sa stručnim aromaterapeutom prije njegovog korištenja.
Miris hidrolata bušina zaista potiče različite reakcije: Suzanne Catty ga u svojoj knjizi “The Next Aromatherapy” opisuje kao “miris maharadžinog Rolls Roys -a” pa sve do “prljavog veša”. Naravno, osjet mirisa je jedan vrlo subjektivan osjet i zaista trebate sami probati i dati svoju ocjenu. Najčešći opis je da miriše na med, ali uvijek ovisi i o načinu dobivanja hidrolata, te o uvjetima u kojima je biljka rasla.
Bušin je jedan od stabilnijih hidrolata i nakon otvaranja će izdržati još sigurno dvije godine ili više, uz uvjet da se čuva na hladnom mjestu (pa čak i u hladnjaku).
Primjena hidrolata bušina je slična eteričnom ulju. Hidrolat odabira kod njege kože s borama, a možete ga koristiti kao tonik (uz dodatak biljnog glicerola), kao sastavni dio kreme ili maske za lice od gline, te kao komprese za područje oko očiju. Blago zateže i pruža trenutačni “lifing” efekt (koji naravno postaje trajan tek nakon dugotrajnijeg redovnog korištenja).
Tonik za suhu kožu s borama
50ml hidrolat bušin
50ml hidrolat bugarska ruža
1 žličica biljnog glicerola
Tonik za miješanu kožu s borama
50ml hidrolat bušin
50ml hidrolat ružmarin verbenon
1 žličica biljnog glicerola
Tonik za osjetljivu kožu s borama
50ml hidrolat bušin
50ml hidrolat rimska kamilica
1 žličica biljnog glicerola
Svojstvo hidrolata bušina da zaustavlja sitna krvarenja možete iskoristiti na nekoliko načina – uz dodatak malo biljnog glicerola on čini izvrstan tonik nakon brijanja, čisti hidrolat možete koristiti za čiščenje rana, a u obliku kompresa upotrebljava se za hematome koje krvare. Krvarenje iz nosa možete zaustaviti na slijedeći način: komadić papirnate maramice se zamota u oblik štapića, namoči se hidrolatom bušina i nježno se umetne u nosnicu. Popucale kapilare možete sprejati hidrolatom dva do tri puta na dan. Djeluje povoljno kod hemoroida, te se koristi u sjedećim kupkama.
Tonik nakon brijanja
50ml hidrolat bušin
50ml hidrolat mirta
1 žličica biljnog glicerola
(opcija: ako su česte iritacije kože nakon brijanja, treba dodati i hidrolat rimske kamilice)
Oralna upotreba hidrolata bušina se preporuča samo za posebna stanja, uz preporuku i kontrolu stručnog fitoaromaterapeuta – kod multiple skleroze, nakon operacije za brže zarastanje unutarnjih organa, kod unutarnjih krvarenja, čireva, Crohnove bolesti, snažnih menstrualnih krvarenja itd.
Izvor: Oshadhi