Pročitajte:

Aromaterapija

Aromaterapija, dio fitoterapije, kontrolirano je korištenje eteričnih ulja u svrhu očuvanja zdravlja te liječenja i prevencije bolesti, na svim razinama čovjekovog postojanja. Eterična ulja, iako ih nazivamo uljima, su smjese hlapivih, biološki aktivnih spojeva dobivenih iz biljaka destilacijom ili tiještenjem...

Više: AROMATERAPIJA

 

Ylang Ylang

Ylang ylang: mnogi ljudi već na spomen ove biljke i njenog eteričnog ulja uzdahnu od zadovoljstva. Ipak, jeste li čuli priču o ylang ylangu i njegovim eteričnim uljima? Znate li da pod istim nazivom možemo naći čak sedam različitih eteričnih ulja? I, jeste li ikada pomirisali pravi ylang ylang? Ako niste, nadam se da će vas ovaj tekst potaknuti da kupite i isprobate pravo eterično ulje ylang ylang-a.

Više: YLANG YLANG

 

Tamanu (kalofil)

Ovo drvo tropski narodi su smatrali svetom biljkom, i od davnina je važan dio narodne medicine na Pacifičkim otocima. Tradicionalno se koristilo za širok spektar kožnih oboljenja, od površinskih opekotina, porezotina, ogrebotina, uboda insekata, sve do neuralgija i fisura. Polinezijske žene ga koriste za održavnje zdrave i čiste kože, kao i za tretiranje i spriječavanje pelenskog osipa kod djece.

Više: TAMANU ULJE

 

Web Shop :





biljna (bazna) ulja oshadhi, pranarom, kemig

oshadhi kemotipizirana eterična ulja, hladno prešana, nerafinirana biljna ulja, hidrolati, difuzeri, prirodna kozmetika

Aromakozmetika

Biljna i eterična ulja prolaze kroz slojeve kože, njeguju je i hrane. Njihove spojeve koža prepoznaje i ugrađuje ih u svoje stanice, gdje uspostavljaju ravnotežu staničnih funkcija i potiču međustaničnu izmjenu tvari...

Više: AROMAKOZMETIKA

Plod divlje ruže

Zbog svojeg izuzetnog sastava, hladno prešano ulje ploda divlje ruže se primjenjuje kod cijelog niza indikacija. Ulje broj jedan za uklanjanje bora, strija, ožiljaka, keloida i staračkih pjega. Isto tako se uspješno primjenjuje kod opekotina i kože oštećene UV zrakama, dermatitisa, ekcema, vitiliga, seboreje, psorijaze, akne rozacee i atopijskog dermatitisa. Njeguje suhu i kemijski obrađenu kosu, te krhke nokte.
Kod svakodnevne njege kože hidratizira i revitalizira kožu, povećava elastičnost i potiče povećanje kolagena.

Više: ULJE PLODA DIVLJE RUŽE

Terra Organica - baš sve što trebate :)

GDJE KUPITI ULJE KOKOSA?

Kokosovo ulje možete kupiti:

A) online putem Web Shopa ili

B) u trgovini na adresi A. Bauera 16, Zagreb

 

Kokosovo ulje - njega kože i kose

 

Kokosova palma (Cocos nucifera) je drvenasta biljka rasprostranjena u tropskim krajevima, pogotovo na obalama i otocima Tihog i Indijskog oceana.

Uzgaja se kako iz estetskih, tako i iz praktičnih razloga jer se gotovo svaki dio kokosove palme može iskoristiti. Plod se koristi za hranu i piće (kokosovo mlijeko), te u industriji krema i sapuna. Vlaknasti dijelovi ploda su nekoć služili za izradu užadi, tepiha i četka, a danas služe i za izradu izolacijskog materijala i automobilskih sjedala koja se ugrađuju u vozila marke "Daimler Chrysler". Lišće je od davnina služilo za pokrivanje krovova i izradu pletenih rukotvorina, a prerađuje se i u insekticide. Debla se koriste kao građevinski materijal, a od kore se izrađuje guma. Zato ne čudi da je sanskrtski naziv za kokos kalpa vriksha , to znači “drvo koje zadovoljava sve životne potrebe”.

Portugalski i španjolski istraživači dali su naziv kokosovom orahu prema njegovom izgledu: Cocos na portugalskom znači majmun (jer orah podsjeća na majmunsko lice), mada prema nekim izvorima naziv je dobio prema babarogi (El Coco). Nucifera na latinskom označava nositelja oraha.

 

Dobivanje i svojstva kokosovog ulja

Kokosovo ulje se dobiva iz kopre , sušenog mesa kokosovog oraha. Iako kopra sadrži manje masnoća od nekih drugih orašastih plodova (na primjer badema), kokosovo ulje se ističe visokim udjelom zasićenih masnih kiselina, a također i sadrži minerale poput željeza i cinka. Zbog svog sastava ulje je vrlo stabilno, sporo oksidira, pa mu je rok trajanja duži od biljnih ulja koja sadrže veliku količinu nezasićenih masnih kiselina.

Ulje kokosa se pretežno koristi u kozmetičkoj industriji, ali treba napomenuti i njegova antibakterijska svojstva. Prema nekim studijama, laurinska kiselina koja je prisutna u ulju pokazuje značajno djelovanje na gram-pozitivne i gram-negativne bakterije, poput Staphylococcus aureus, Streptococcus spp. i Enterobacter spp.

Stanovnici tropskih područja koriste kokos za iscjeljivanje opekotina od sunca, ili pak oštećenih i popucalih bradavica kod dojilja. Dokazano je da kokosovo ulje sadrži fitosterole, koji su navodno zaslužni za takvo protuupalno i regenerativno svojstvo ulja.

Kao sastojak kozmetičkih proizvoda, ili ako se koristi samostalno, kokosovo ulje odlično vlaži i omekšava kožu. Nakon nanošenja koža je baršunasto glatka. U masažama, odlična kombinacija je kokosovo i bademovo ulje, jer su oba ulja idealna po upojnosti i klizavosti.

Često se koristi u izradi balzama za usne, baš zbog svoje konzistencije.

Najčešće se koristi u pakunzima za njegu kose, jer hrani i regenerira suhu kosu.

 

Njega kože


Iako je kokosovo ulje primarno poznato kao odličan pakung za kosu, ne treba zanemariti i njegovo djelovanje na kožu. Prvo što se uoči kada se nanese na kožu je izuzetna glatkoća kože. Obzirom da je kokosovo ulje krutina, možete ga pomiješati s nekim drugim biljnim uljem kako bi dobili mješavinu tekuće konzistencije.

Ako vam odgovara korištenje kokosa u obliku “maslaca”, eterična ulja koja želite dodati možete umiješati pomoću kuhinjskog miksera. Drugi način je da rastopite kokos na parnoj kupelji (topi se na dosta niskoj temperaturi, oko 25 ° C), dodate eterična ulja i ostavite mješavinu na sobnoj temperaturi da se skrutne.

Kokos (sa ili bez dodatka nekog drugog biljnog ulja ili eteričnih ulja) možete koristiti za njegu lica (umjesto kreme), ili njegu tijela. Iako sadrži pretežno zasićene masne kiseline, dobro se upija u kožu i ne ostavlja masan trag. Dobro djeluje na sve tipove kože.

Recept za njegu lica
30g kokosovog ulja
6 kapi eterično ulje sjeme mrkve
6 kapi eterično ulje ružmarin verbenon
6 kapi eterično ulje lavanda, prava
Ova mješavina je pogodna za sve tipove kože – regenerira, vlaži i njeguje kožu.

Recept za njegu tijela (tekuća konzistencija)
50g kokosovog ulja
50ml biljnog ulja badema
15 kapi eterično ulje palmarosa
10 kapi eterično ulje geranij (marokanski ili burbon)
15 kapi eterično ulje ružino drvo

 

Ulje kokosa je također i dobrodošao dodatak u uljima na njegu nježne kože beba, a može se koristiti i samo.

Prema nekim izvorima, kokosovo ulje pospješuje tamnjenje kože kod sunčanja i omogućava da koža ravnomjerno potamni. Oprez, ulje ne sadrži nikakve zaštitne UV filtere.

Ukoliko sami radite kreme, isprobajte kremu za ruke gdje za masnu fazu stavite samo kokosovo ulje. Koža na rukama postaje vrlo njegovana i zategnuta nakon samo nekoliko nanošenja.

 

Njega kose


Kako je već spomenuto, kokos se najčešće spominje u kontekstu pakunga za njegu suhe kose. Pripadnici tropskih rasa koji utrljavaju kokosovo ulje u kosu još od djetinjstva, rijetko kada u starijoj dobi izgube kosu ili posijede. Možete ga koristiti samog, ili uz dodatak nekog biljnog ulja (preporuča se jojoba).

Recept za pakung za kosu
100g kokosovog ulja
20ml biljno ulje jojoba
100 kapi eterično ulje ružmarin cineol

Ružmarin cineol potiče cirkulaciju vlasišta. Ukoliko postoji problem opadanja kose, u navedenu recepturu dodajte još 20 kapi atlaskog ili himalajskog cedra.

Pakung se koristi na uobičajen način: obilato se nanese na vlasište, utrlja se i ostavi na kosi da djeluje minimalno pola sata (a najbolje je preko noći). Nakon toga se ispere blagim šamponom. Kod izrazito suhe kože možete na opranu, još mokru kosu utrljati malu količinu kokosa bez ispiranja (ne više od veličine zrna graška, jer će inače kosa biti masna kada se osuši).

Ovakav pakung za kosu je naročito dobro koristiti za kosu oštećenu i isušenu zbog izlaganja suncu i soli. Nakon kupanja i sunčanja, oporavite kosu s kokosovim pakungom koji tada možete koristiti jedanput tjedno prvi mjesec dana, a nakon toga dovoljno je njegovati kosu na taj način svaka 2-4 tjedna.

 

Njega usana


Kokos možete koristiti za izradu balzama za usne. U recepturi možete koristiti kombinaciju shea maslac i kososa, ili sam kokos. Kokosovo ulje je vrlo je mazivo, a istovremeno hrani i njeguje osjetljivu kožu usana.

Recept za balzam za usne
4 g kokosovog ulja (ili 2g shea maslaca + 2g kokosa)
4 ml biljno ulje jojoba
2 g pčelinjeg voska
4 kapi eterično ulje slatke naranče

Kokosovo ulje, jojobu i pčelinji vosak otopite na parnoj kupelji. Dodajte eterično ulje i smjesu izlijte u posudicu s navojem. Kada se ohladi (i stvrdne) zatvorite posudicu.

©Oshadhi, 2010.

GDJE KUPITI?

U srcu Zagreba, na adresi Antuna Bauera 16, otvoren je Terra Organica maloprodajni dućan s najvećim izborom eteričnih ulja, biljnih ulja, hidrolata i aroma difuzera, kao i velikom ponudom organske kozmetike i prirodnih dodataka prehrani.

Adresa dućana: Antuna Bauera 16, Zagreb

Radno vrijeme:

Pon-pet: 09:00-20:00

Subota: 09:00-14:00

Telefon: 01/5576-044

web shop: www.terra-organica.hr


Prikaz veće karte