Aromaterapija, dio fitoterapije, kontrolirano je korištenje eteričnih ulja u svrhu očuvanja zdravlja te liječenja i prevencije bolesti, na svim razinama čovjekovog postojanja. Eterična ulja, iako ih nazivamo uljima, su smjese hlapivih, biološki aktivnih spojeva dobivenih iz biljaka destilacijom ili tiještenjem...
Više: AROMATERAPIJA
Pod imenom “lavanda”, kriju se brojne biljke. U biti, postoji cijeli rod lavandi (latinski: Lavandula) kojem pripada četrdesetak različitih vrsta, brojnih križanaca te uzgojenih klonova lavandi. Premda možda pomišljate da takva činjenica zanima isključivo botaničare čiji je posao klasifikacija biljaka, imajte na umu kako razne vrste, te njihova eterična ulja, imaju sasvim različito djelovanje, a neke lavande su poznate i po neželjenim, toksičnim učincima na organizam.
Više: LAVANDA ILI LAVANDE
GDJE KUPITI ULJE PŠENIČNIH KLICA?
Ulje pšeničnih klica možete kupiti:
A) online putem Web Shopa ili
B) u trgovini na adresi A. Bauera 16, Zagreb
Pšenica je poznata kao jedna od najvažnijih prehrambenih žitarica na svijetu, jer se od njezinog brašna već tisućljećima po cijelom svijetu peku stotine raznih vrsta kruha i peciva. Pšenicu na tron među ostalim žitaricama stavlja i njezina prije svega bogata biokemijska i prehrambena vrijednost.
Zrno pšenice sadrži trigliceride, 10,2 % bjelančevina, 70,7 % ugljikohidrata i oko 2% masti, dok je od minerala najzastupljeniji fosfor (oko 50 %), te kalij (oko 30 %), dok ostatak otpada na magnezij, kalcij, željezo i druge elemente. Pšenica je jedina žitarica u kojoj ima karotena (provitamina A). Od vitamina topivih u vodi sadrži gotovo sve vitamine grupe B, a od onih topivih u mastima vitamine E, D i K.
Iz klica koje se nalaze u zrnu tiješti se vrlo vrijedno i hranjivo biljno ulje bogato nezasićenim masnim kiselinama (do 60%!). Kao i kod ostalih biljnih ulja treba imati na umu da je samo nerafinirano i hladno prešano ulje pšeničnih klica ono koje zadržava sve vrijedne sastojke – takvo se ulje može koristiti kao dodatak prehrani i u kozmetičke svrhe.
Ponekad je visoka cijena ulja pšeničnih klica sasvim opravdana. Naime, dobivanje hladno prešanog ulja pšeničnih klica izrazito je težak i kompliciran proces, prinos je najviše 13%, i tek je vrlo mali dio ulja na tržištu doista dobiven hladnim prešanjem. Drugi način je maceracija klica u nekom drugom hladno prešanom biljnom ulju, nakon čega se one tješte, pa se dobije macerat s udjelom ulja pšeničnih klica oko 30%. Mnogi proizvođači ipak pribjegavaju vrućoj ekstrakciji i ekstrakciji otapalima zbog većeg prinosa, pa je stoga potreban oprez prilikom kupnje, jer se takvo ulje nikako ne smije koristiti oralno, a i u njezi kože nema neke vrijednosti.
Mi preporučamo OSHADHI ulje pšeničnih klica (klikni na link i naruči).
Uz već spomenute vitamine i minerale, biljno ulje pšeničnih klica posebnima čini i vrlo visok udio vitamina E, čak do sedam puta viši nego u ostalim uljima! Zbog toga je, usprkos sadržaju višestruko nezasićenih masnih kiselina (do 60%), ulje vrlo stabilno. Preporuka je dodavati ulje pšeničnih klica (oko 10 %) drugim biljnim uljima radi sprječavanja kvarenja (užiganja).
Gdje u njezi kože koristiti ulje pšeničnih klica?
Najjači prirodni koncentrat vitamina E sadržan u ulju pšeničnih klica moguće je svakodnevno koristiti za njegu lica. Takvom dozom vitamina E sprječavaju se štetni vanjski utjecaji – vitamin E je poznati antioksidans!
Ulje pšeničnih klica u njezi kože stimulira izmjenu tvari, štiti stanice kože od oštećenja, dokazano smanjuje nastanak i djelovanje bora, dubinski hrani i regenerira kožu, dok će suha, tanka, osjetljiva i ispucala koža posebno cijeniti ovo ulje.
Ulje pšeničnih klica je također vrijedan dodatak u njezi upalnih kožnih bolesti, poput psorijaze i ekcema, zatim za njegu kože nakon opeklina i ozljeda te za tretiranje ožiljaka.
Oralno uzimanje ulja pšeničnih klica djeluje preventivno protiv aterosklerotičnih promjena i smanjuje kolesterol u krvi, a i vrlo je hranjivo i zdravo zbog nezasićenih masnih kiselina i vitamina E (naravno, samo ono koje je hladno prešano i nerafinirano!).
Ne smiju ga koristiti jedino osobe alergične na brašno odnosno pšenicu.
- 30 ml biljnog ulja pšeničnih klica
- 5 ml biljnog ulja jojobe (lagano ulje koje koža dobro upija, vlaži te vraća elasticitet i životnost)
- 15 ml biljnog ulja avokada (brzoupijajuće ulje, vlaži, omekšava, bogato lecitinom, smanjuje neugodne tegobe suhe i zategnute kože)
- eterično ulje palmarose - 15 kapi
- eterično ulje bušina - 15 kapi (potiče regeneraciju stanica kože, vrača vlažnost, djeluje na bore)
- 25 ml biljnog ulja pšeničnih klica
- 15 ml biljnog ulja ploda divlje ruže (kod oštećene kože, pomaže u zacjeljivanju, regenerira, usporava starenje, bogato A vitaminom)
- 10 ml biljnog ulja argana (regenerira, kliničkim studijama dokazan proces usporavanja starenja kože...)
- eterično ulje sjemena mrkve - 20 kapi (epitalizirajuće ulje)
- eterično ulje bušina - 20 kapi (potiče regeneraciju stanica kože, vrača vlažnost, djeluje na bore)
Hladno prešana, nerafnirana biljna ulja, kemotipizirana eterična ulja i hidrolate bez dodanih konzervansa i alkohola možete kupiti u Terra Organica Web Shopu.
Napisao: Saša Radulović, fitoaromaterapeut
Izvor: Anais de Moras
U srcu Zagreba, na adresi Antuna Bauera 16, otvoren je Terra Organica maloprodajni dućan s najvećim izborom eteričnih ulja, biljnih ulja, hidrolata i aroma difuzera, kao i velikom ponudom organske kozmetike i prirodnih dodataka prehrani.
Adresa dućana: Antuna Bauera 16, Zagreb
Radno vrijeme:
Pon-pet: 09:00-20:00
Subota: 09:00-14:00
Telefon: 01/5576-044
web shop: www.terra-organica.hr